Gyöngyszemek az itáliai művészetekből
Festészet
Michelangelo Sixtus-kápolna freskója
Már akkor is teljesen világos volt, amikor elkezdtük a sorozatunkat: "Gyöngyszemek az itáliai művészetekből", hogy ha más nem is, de a bőség, a számtalan remekmű megnehezíti a dolgunkat. Melyikkel is kezdjük. Addig, amíg például a szobrok esetében nem vívódtunk túl sokat, mert hitünk szerint a Pietá mindenképpen méltó arra, hogy elsőként mutassuk be, addig nagyon nehéz volt kiválasztani melyik is legyen a festmények, freskók közül az első. Hosszas töprengés után az egyik legnagyobb és hozzáértő műelemzők szerint az egyik leginkább összetett freskóra esett a választásunk, a Sixtus-kápolnát díszítő monumentális alkotásra.
A freskót ki más, mint Michelangelo Buonarroti alkotta, akit II. Gyula pápa kért fel erre a munkára, miután a már majdnem teljesen kész kápolnának megrepedt a mennyezete, és a pápa elrendelte a kápolna szerkezetének megerősítését és a mennyezet újrafestését. A kápolna korábbi freskóit is döntően firenzei mesterek készítették, a quattrocento legjelentősebb művészeinek festményei díszítették a falakat: Pietro Perugino, Domenico Ghirlandaio, Sandro Botticelli. A legenda szerint Michelangelot Lorenzo de Medici ajánlotta a pápa figyelmébe, Őszentsége viszonylag egyszerű motívumokat szeretett volna az apostolok képmásaival, de Michelangelot monumentalitásra való törekvése arra ösztönözte, hogy olyan művet hozzon létre, amelynek még nem volt párja a világon. Végül, állítólag, a pápa csak ennyit mondott: "Csinálj amit akarsz!"
Ezen előzmények után 1508. május 10. írták alá a megállapodást a freskó elkészítésére, a munkákat 1508. augusztusában kezdte és 1512. októberében fejezte be a mester, több leállás után.
Michelangelo, úgy tűnik, jól tette, hogy nem elégedett meg a pápa által tervezett változtatásokkal, mivel valóban, olyan remekművet sikerült alkotnia, amely párját ritkítja.
A fenti képen látható a freskó szerkezete, a maga 540 négyzetméteres felületével a világ legnagyobb egybefüggő alkotása, és minden bizonnyal a világ legismertebb ilyen jellegű műve.
Kilenc központi festményen örökíti meg Mózes első könyvének jeleneteit, köztük található a freskó legismertebb részlete, az Ádám teremtése, amelyet számtalanszor feldolgoztak a populáris kultúrában.
Akinek még nem volt alkalma saját szemével látni ezt a csodát, nézze meg az alábbi kis filmet, amely megkísérli bemutatni úgy a kápolnát, mint az általunk választott freskót.
Végezetül a freskó központi jelenetének, Ádám teremtésének, oly sokszor, és oly sokak által kiemelt részlete:
Ugye mennyivel másabb mint bármely reklámcélú felhasználása....
A posztjaink rendezetten megtalálhatóak a honlapunkon http://izek-muveszete.lapunk.hu/ .
Ajánlott bejegyzések:
Napi receptajánlónk: I primi piatti-Első fogások
Napi receptajánlónk: I primi piatti-Első fogások
Napi receptajánlónk: Antipasti - Előételek
Napi receptajánlónk: Halételek
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.