Húsvéti liguriai tojástorta
A húsvéti torta a ligur konyha egyik szimbolikus étele, amely napjainkban már egész Olaszország területén széles körben elterjedt és közkedvelt fogás lett.
Az eredete nagyon régi időkre nyúlik vissza, már az 1400-as években is készítették, szorosan kötődve a Húsvéti ünnepekhez. Meglehetősen munkaigényes az elkészítése, de az eredmény, higgyék el, mindenért kárpótol.
Hozzávalók 8 személy részére:
A 4 db tésztalaphoz:
600 gr liszt
35 ml olívaolaj
Kb. 350 ml víz
3 gr só
A töltelékhez:
500 gr krémes ricotta
1 kg mángold vagy spenót
130 gr parmezán sajt
1 kisebb fej hagyma
12 db tojás
3 ág friss majoránna
150 ml olívaolaj
Só
Bors
Szerecsendió
Elkészítés:
Először készítsük el a tésztát, amelyből négy kerek lapot kell kialakítanunk, két lappal fogjuk kibélelni a sütőformánk alját, kettővel pedig majd beborítjuk a gazdag töltelékünket.
Oldjuk fel a sót a vízben, egy mély tálba tegyük bele a lisztet, öntsük rá a sós vizet és az olajat, majd az egészet alaposan dolgozzuk össze. Amikor a folyadékok már teljesen felszívódtak, tegyük át a tésztát egy deszkára, és addig gyúrjuk, amíg egészen sima tésztát nem kapunk. Ezután osszuk négyfelé: két kb. 300 gr-os és két kb. 180 gr-os darabra, borítsuk le egy konyharuhával és legalább 1 óra hosszat, hagyjuk állni hűvös helyen.
Közben bőven lesz időnk elkészíteni a tölteléket. A megmosott spenótot (vagy mángoldot), dobjuk rá 2 evőkanál olívaolajra és a felaprított hagymára, sózzuk, borsozzuk, majd pár percig hagyjuk párolódni. Vegyük le a tűzről és miután kicsit kihűlt, tegyük vágódeszkára és szeljük egészen apróra. Rakjuk egy keverőtálba, adjunk hozzá 2 db tojást, 50 gr reszelt parmezánt, a feldarabolt majoránna leveleket, kicsit sózzuk, borsozzuk, és jól dolgozzuk össze az egészet.
Egy másik tálban nyomjuk szét villával a ricottát, keverjünk hozzá 3 db tojást, 30 gr reszelt parmezánt, csipetnyi szerecsendiót, pici sót, és kézi habverővel verjük teljesen krémesre.
Most már foglalkozhatunk megint a tésztával. Vegyük az egyik 300 gr-os darabot és nyújtsuk egészen vékonyra. Kenjünk ki olajjal egy 30 cm átmérőjű tortaformát és béleljük ki a tésztával, miközben a kezünkkel még tovább nyújtjuk, tökéletesen simítsuk rá a tortaforma széleire is. Egyáltalán nem gond, ha a tészta kilóg a formából, sőt kötelező. Locsoljuk meg a tésztalapot egy kis olajjal, majd helyezzük rá a másik 300 gr-os vékonyra nyújtott tésztát, jól tapasszuk össze a két lapot, ezután egyenletesen simítsuk a tetejére a spenótos keveréket. Majd osszuk el rajta a ricotta krémet is, amibe ezt követően, vájjunk egy kanál hátsó felével hét kis mélyedést, egyet középre, a többit pedig körbe, és mindegyikbe, nagyon óvatosan rakjunk egy-egy tojássárgáját.
A megmaradt fehérjéket enyhén verjük fel, öntsük az utolsó, tojásos rétegre és szórjuk meg a maradék reszelt parmezánnal.
Most következhet a harmadik kinyújtott tésztalap, ezzel borítsuk be a gazdag töltelékünket, ezt is jól tapasszuk hozzá a tortaformához és kenjük körbe olajjal. Már csak az utolsó lap kinyújtása van hátra, amivel végül megkoronázhatjuk a remekművünket. A kilógó tésztát hajtsuk vissza a tortaformába és a széleken ezzel zárjuk össze még jobban a lapokat.
A torta tetejét kenjük be olajjal és a széleit nyomkodjuk körbe egy villa hátsó felével.
Nincs más hátra, mint betenni a 180 fokra előmelegített sütőbe és kb. 45 perc alatt készre sütni.
Mielőtt kivesszük a tortaformából, hagyjuk langyosra hűlni. Amikor felvágjuk gyönyörű színkavalkád tárul a szemünk elé.
Jó étvágyat!
(A receptjeink megtalálhatóak rendezetten a honlapunkon: izek-muveszete.lapunk.hu/ )
Ajánlott bejegyzések:
Napi receptajánlónk: Antipasti - Előételek
Napi receptajánlónk: Halételek
Napi receptajánlónk: Antipasti - Előételek
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.