Gyöngyszemek az itáliai művészetekből
Építészet
Palazzo Falconieri, Roma
Mint rendesen ma is önkényeskedünk. A korábbi pazar villák sorába most egy olyat illesztünk be, amely nagyon sok magyar számára adott otthont Rómában. A Római Magyar Akadémia székhelyéről, a Palazzo Falconieri-ről van szó, amely az Örök Város egyik legszebb, és leghosszabb utcáján a Via Giulia-n található.
Az épület története a XVI. századra nyúlik vissza, ekkor még a Ceci család birtokában volt egészen 1574-ig, amikor is az Odescalchi család lett az épület tulajdonosa 1606-ig. Ezután egy rövid ideig a Farnese család mondhatta magáénak, majd 1638-ban már ismét új tulajdonos kerül a képbe, Orazio Falconieri, aki rögtön megbízást ad az átépítésére, nem kisebb nagyságot megnyerve a munkálatokra, mint a római barokk egyik legnagyobb építészét, Francesco Borominit.
2009 óta eredeti állapotában csodálhatjuk meg, az épület tömbjéből kiemelkedő, a Palazzo tetejét mintegy koronaként díszítő, restaurált Borromini-loggiát.
Az épületnek számos, híres lakója volt, többek között itt élt 1815-1818 között Maria Letizia Ramolino, Bonaparte Napoleon édesanyja, Fesch bíboros vendégeként, aki a féltestvére volt és akkortájt a palota tulajdonosa.
A Palazzo Falconieri 1927-ben került Magyarország tulajdonába, és lényegében azonnal a magyar kulturális és egyházi kapcsolatok római központjává vált, miután itt kapott helyet a Pápai Magyar Intézet is.
A Római Magyar Akadémia méltán lehet büszke hírnevére, többek között rendelkezik egy húszezer kötetes specializált könyvtárral, előadóteremmel, vetítővel, egyszóval mindennel, ami manapság elengedhetetlen ahhoz, hogy a magyar kultúrát népszerűsítse.
Mint oly sok épületünk, ez a csodálatos palota is megsínylette a XX. század második felének politikai viharait, és persze nyomot hagyott rajta az idő vasfoga is, így a kilencvenes évekre megérett a helyzet a teljes felújítására. A munkálatokat követően a Palazzo Falconieri még egyházi áldásban is részesült.
Aki Rómában jár, és a környék egyéb nevezetességeit minden bizonnyal amúgy is végigjárja, mint a közelben található Farnese Palotát, a Campo dei Fiorit - itt égették meg Giordano Brunot - , vagy csupán sétálni indul a Tevere mentén, ne mulassza el, hogy legalább egy pillantást vessen erre a káprázatos kincsre.
(Ha valamelyik ismerősének fel szeretné hívni a figyelmét erre a látnivalóra, ide, vagy a képre kattintva, elküldheti képeslap formájában)
A posztjaink rendezetten megtalálhatóak a honlapunkon http://izek-muveszete.lapunk.hu/ .
Ajánlott bejegyzések:
Napi receptajánlónk: I primi piatti-Első fogások
Napi receptajánlónk: Húsok
Napi receptajánlónk: Antipasti - Előételek
Heti menüajánlat.
Napi receptajánlónk: Halételek
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.